Čarobna narava čezmejnega prostora med Črno goro in Srbijo

Moje petdnevno potovanje v čezmejni prostor med Črno goro in Srbijo se prične pri kanjonu reke Tare, ki velja s svojimi tudi do 1.300 m globine za najglobljega v Evropi. Rezervat reke Tare je pod zaščito Unesca in je resnično osupljiv. Imenujejo ga tudi solza Evrope. Obiskovalce s celega sveta navdušuje ponudba raftinga, zanimiva je tudi mogočna konstrukcija mostu, imenovanega Djurdjevica Tara, nekaj kilometrov stran od kraja Pljevlja.

Slavni most Djurdjevica Tara; Fotografija: Tadeja Leskovšek

Kraj Pljevlja, katerega simbol je lastovka, me sicer s svojimi industrijskimi objekti nekoliko preseneti, vendar očara vzdušje v starem mestnem jedru in čudovit park Vodice, ki velja za enega najlepših v Črni gori. Sprehod po parku je nadvse sproščujoč. Od tod se namenim do znane razgledne točke s pogledom na meandre reke Čehotine, v kateri se domačini poleti radi kopajo. Moja končna postaja tega dne je eko kamp Djogaška Vrela, kjer se dan v družbi gosi, kokoši in koz prevesi v večer in želodec prijazno zahvali gostiteljici, ki je pripravila slastno večerjo s postrvmi, domačim kruhom in zelenjavo z njenega vrta.

V novem jutru je prvi cilj soteska Djalovici pri Bijelem Polju. To je del države, ki je poznan po kraških pojavih in v bližnji prihodnosti bo na voljo sodobna infrastruktura za ljubitelje podzemnega sveta.

Vražji Firovi; Fotografija: Željko Madzgalj

Nadaljujem proti kraju Rožaje, od koder grem naravnost proti legendarnemu domu kulture oz. restavraciji s prenočišči Dermandoo, posebej poznanem po dobri hrani in ambientu. Ime je dobila po planini Dermando, za katero legenda pravi, da so na njej pokopani trije dobri ljudje, ki varujejo Rožaje pred vsemi zlimi pojavi.

Če se boste nahajali v Rožajah, boste zagotovo slišali za znanega lokalnega planinskega vodiča Semirja Kardovica. Nas je pospremil na Brahim Brijeg, od koder se lepo vidi planina Hajla, del gorskega masiva Prokletije, tudi nacionalnega parka. Uživam v lepotah narave okoli sebe – vse povsod je polno gorskega cvetja in aromatičnih nizkih borovcev.

Pogled na goro Hajla; Fotografija: Tadeja Leskovšek

Nov dan me povede čez mejo na srbsko stran, v kraj Tutin. Od tam pa preko vasi Draga na Mokro Goro v čudovito divjo naravo, ki je v zgodnjem jesenskem času odeta v pisane barve in polna gozdnega jagodičevja. Nadvse prijazno me na to goro povedejo člani planinskega društva Beleg. Vas Mokra Gora, ki se sicer nahaja nekoliko stran, je bila leta 2021 uvrščena v skupino najboljših turističnih vasi s strani Svetovne turistične organizacije pri Združenih narodih.

Mokra Gora; Fotografija: Ervin Hadžić

Naslednji dan se iz Tutina odpravim v smeri kraja Sjenica do planote Pešter, ki velja za eno največjih evropskih visoko-ležečo planot – nekako tako kot Tibet v Aziji. S svojim prostranstvom in veličino je nadvse fascinantna. Zaradi izjemne biotske raznovrstnosti, je Peštersko polje razglašeno za specialni naravni rezervat in vključeno v mednarodne mreže za zaščito rastlin, ptic in metuljev. Ob Pešterskem jezeru opazujem ptice, ki se tukaj počutijo varno. Vzpetina Trojan, ki se vzdiguje nad Pešterskim poljem, je povezana z ugibanji o obstoju bogumilskega mesta, saj so v njeni bližini odkrili stečke -bogumilske kamnite nagrobnike. Zanimiva je tudi legenda o Gutavici – krpici prekletega gozda, iz katerega si domačini ne upajo vzeti niti storža ali iglice, da jih ne bi doletela nesreča.

 

Konji v Djerekarah; Fotografija: Tadeja Leskovšek

Zadnji dan mojega potovanja po teh manj poznanih krajih starodavnega turškega Sanžaka se namenim v Prijepolje, prijetno mesto ob reki Drini. V Srbiji je Prijepolje poznano predvsem po čudoviti freski belega angela v samostanu Mileševa, kjer je na voljo tudi veliko prenočišč. Mene pa pot v družbi ljubiteljev narave združenja Jadovnik zanese na planino Jadovnik, kjer upravljajo krmilnico in opazovalnico za divjad in ptice. Do krmilnice radi pridejo medvedi, volkovi, lisice in jastrebi. Neokrnjena divja narava v tem delu Evrope je res navdih, ki obljublja možnosti razvoja kakovostnega trajnostnega turizma.

Beloglavega jastreba je pogosto mogoče ujeti v objektiv v tem prostoru; Fotografija: Vjekoslav Joksimović

Vizija Vitadoma

Soustvarjali smo vrednote, poslanstvo in vizijo socialno varstvenega zavoda Vitadom. Vitadom je zasebni zavod s koncesijo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za izvajanje storitev institucionalnega varstva starejših oseb. V njegovem okviru delujeta dva domova za starejše, in sicer: Dom za starejše Bor na Črnem Vrhu in Dom starejših Škofljica.

Projekt HOO

Projekt trajnostnega turizma HOO, katerega namen je razvijati turistična doživetja za ljubitelje neokrnjene divje narave v čezmejnem prostoru med Črno goro in Srbijo, je v polnem razmahu. Inoin tim je zadolžen za razvoj turističnih itinerarjev in mednarodno promocijo te razvijajoče se čezmejne turistične destinacije.

Projekt HOO, ki ga financira EU, vodi Center za zaščito in raziskovanje ptic, črnogorski partner mednarodne organizacije BirdLife International. 

Fotografija: Ervin Hadzic

Ozaveščanje o recikliranju tekstila

V okviru projekta Ozelenitve etiopske predelovalne industrije GEM se ukvarjamo tudi z ozaveščanjem o pomenu recikliranja v tekstilni industriji in trajnostni modi. Podatki kažejo, da je manj kot 10% tekstila na svetu recikliranega, kar je velika škoda za okolje.
Oglejte si video, ki smo ga pripravili z namenom pokazati na dobre prakse. 

Ortopedska bolnišnica Valdoltra: Strateški razvojni načrt 2021-2025

Zaključujemo pripravo Strateškega razvojnega načrta Ortopedske bolnišnice Valdoltra za obdobje 2021-2025. Po podatkih zadnje Evropske raziskave o delovnih razmerah (EWCS) so bolečine v mišično-skeletnem sistemu ena najpogostejših težav delovno aktivnega prebivalstva v Evropi. Pričakovati je torej, da bodo potrebe po kakovostnih ortopedskih storitvah tudi nadalje naraščale.

               

Skozi serijo razvojnih dialogov, delavnic in sestankov delovnih skupin je širše vodstvo te največje slovenske ortopedske bolnišnice opredelilo vizijo poslovanja, prioritete in strateške projekte v naslednjem obdobju. Z uravnoteženim in ciljno usmerjenim pristopom bodo v bolnišnici v prihodnjih letih poskrbeli, da bodo simbol kakovosti na strokovnem, znanstvenem in poslovnem področju = prva izbira za ortopedske bolnike, poslovne in raziskovalne partnerje.

                     

 

Doživetje gorskega masiva Prokletije

Gorski masiv Prokletije, ki se nahaja v obmejnem prostoru med Črno Goro in Kosovom, ponuja nepozabna doživetja. 
Oglejte si video v nadaljevanju in preverite 7-dnevni itinerar, ki smo ga pripravili v sodelovanju z lokalnimi turističnimi ponudniki in partnerji v okviru projekta “Eko turizem v Balkanskih alpah”: https://bit.ly/2WCwFz9
 

Proizvodnja usnjenih izdelkov brez kroma

Projekt ozelenitve etiopske predelovalne industrije (Greening Ethiopian Manufacturing – GEM) uspešno vstopa v tretje leto svojega delovanja. Z etiopskimi partnerji smo spodbudili iniciativo za ozaveščanje in proizvodnjo usnjenih izdelkov brez kroma. Zakaj brez kroma? Usnje je tradicionalno strojeno z uporabo kromovih soli. Pitna voda, onesnažena s kromom, je zelo nevarna za človekovo zdravje in okolje. 

V iniciativi za proizvodnjo usnjenih izdelkov sodeluje 7 manjših proizvajalcev, ki so oblikovali svojo blagovno znamko “GEL” (Green Ethiopian Leather). V nadaljevanju predstavljamo izdelke Muzzbig Leather in Trufat Leather. 

Več o “strupeni ceni usnja” si lahko pogledate v kratkem dokumentarnem filmu Seana Gallagherja: The Toxic Price of Leather, za katerega je prejel Pulitzerjevo donacijo.

Greening Ethiopian Manufacturing (GEM) financira EU in poteka v izvedbi Etiopske gospodarske zbornice ECCSA, Precise Consult International in našega podjetja Inoa, Inovativne organizacije.

Odkrijte Svetinje

Veseli nas, da z grozdom lokalnih turističnih ponudnikov sodelujemo pri promociji vinorodnega griča Svetinje v Prlekiji. 

Svetinje in okolica ponujajo čudovito pokrajino s prelepimi sončnimi zahodi, vrhunsko kulinariko ter številne priložnosti za kolesarjenje, pohodništvo in druge oblike raziskovanja narave. Skupaj z okoliškimi kraji so Svetinje bogate tudi s ponudbo kulturne dediščine. 

Trajnostna moda v Etiopiji

V okviru projekta GEM spodbujamo aktivnosti za promocijo trajnostne mode za mlade. Iniciativa, imenovana “Sustainable Ethiopian Street Fashion” vključuje več mladih modnih oblikovalcev, ki ustvarjajo modo z uporabo naravnih materialov, prijaznih do ljudi in okolja.

Che Seven Fashion

Druga pomembna iniciativa v okviru projekta je Festival rokodelskih in umetnostnih izdelkov v Lalibeli. Prvi festival, na katerem je sodelovalo 29 razstavljalcev, je potekal v oktobru. Razstavljalci so se strinjali, da gre za zelo učinkovit pristop za povečevanje prodaje in prepoznavnosti turistične destinacije, zato ga bodo v začetku prihodnjega leta ponovno organizirali.

 

 

Strateška delavnica turističnih ponudnikov v Plavu, Črna gora

Turistični ponudniki in drugi deležniki iz Črne gore in Kosova so na dinamični strateški delavnici spoznavali dobre prakse in razpravljali o izboljšavah lastne turistične ponudbe na destinaciji Prokletije /Bjeshkët e Nemuna. Eksperti Inoe smo moderirali delavnico in predstavili dobre prakse. 

Delavnica je del projekta “Eco and Outdoor Tourism Actions of the Balkan Alps”, ki ga izvajajo CZIP (Center for Protection and Research of Birds of Montenegro) v sodelovanju s črnogorsko Gorsko reševalno službo ter partnerji s Kosova – KADC (Kosovo Advocacy and Development Centre) in Pashtriku. Vloga Inoinih strokovnjakov na projektu je svetovanje pri razvoju trajnostne turistične ponudbe in pri mednarodni promociji destinacije.

 

Fotografija: Igor Stojović